Elérhetőségek:

E-mail: info@simpleredsolar.hu

Telefon: H-P 8-16

+36 30 757 2576

+36 30 841 6021

Blog

Kijött a pályázat - bejött a számítás?

2021-10-19 23:19

Hétfőn végre megjelent az a pályázat, amit a szakma és a leendő naperőművesek egyaránt lélegzetvisszafojtva vártak. Ilyen helyzetekben mindig érdemes arra is számítani, hogy lesz olyan, amire nem számítunk. Most is így lett. A végleges pályázat több módosítást is tartalmaz a korábbi kommunikációhoz képest.

Ezek között vannak műszaki részletkérdések, de vannak lényegi változások is. Főleg ez utóbbiaktól nem lesz mindenkinek természetes a mosolya. Nézzük a konkrétumokat és azt, kinek van oka tovább örömködni és kinél lesz indokolt egy alapos újratervezés!

Jövedelemszámítás

Kezdjük a legkényesebb, leginkább vízválasztónak tekinthető változással! Az eddigi kommunikáció úgy hangzott, hogy a pályázaton indított ingatlanban állandó lakcímmel rendelkezők egy főre vetített jövedelme nem haladhatta meg 2020-ban a 4,85 millió Ft-ot. Tehát, ha a házban egy mérnök házaspár él, akik 3 gyereket nevelgetnek, akkor kettejük tavalyi jövedelmét kellet volna ötfelé osztani. Vagyis ez esetben konkrétan 26,5 millió Ft éves jövedelemig még versenyben lettek volna.

Ha az a volna ott nem volna. Mert a pályázat úgy rendelkezik, hogy ez a limit kizárólag az ingatlantulajdonos(ok)ra vonatkozik. Ha az előbbi példánkban Anya és Apa egyaránt tulajdonosok, akkor a kettejük 2020-as jövedelmét kettővel kell osztani. Ha csak Apa a tulaj, akkor az ő jövedelmét eggyel. Így már sokkal könnyebb kiesni. Az érdeklődők jelentékeny része ki is fog.

Ott a pont

A pályázat másik nagy újdonsága, hogy beletettek egy pontozásos rendszert. A maximálisan megszerezhető pontok száma 7, de ennyit csak az kap, aki csontot hoz a rektor kutyájának. Na jó, nem. Pontokat 2 forrásból lehet összegereblyézni:

1. A 18 év alatti gyermekek száma
Valószínűleg senki nem fog sokkot kapni a döbbenettől, de a több gyerek több pont. Ez konkrétan úgy néz ki, hogy ha nincs gyerek, az 1 pont, ha egy van, az 2 pont, ha két gyerek van, az 3 pont, ha pedig három vagy több gyerek küzd majd az örökségért, az 4 pont. Nagycsaládosok itt is előnyben, ami többnyire igazságos, néha nem. De ettől még így van.

2. A nézése meg a járása
Igazából csak a járása. Mármint az ingatlané. Hogy melyik járásban található. És az milyennek minősül. Ha a miénk nem kedvezményezett járás, akkor 1 pont a jutalmunk, ha kedvezményezett, akkor 2. Amennyiben viszont egy fejlesztendő járásban leltünk otthonra, akkor miénk a maximális 3 pont.

Pontversenyfutás

De mire jó ez az egész? Hát arra, hogy a majdan beérkező pályázatokat az összeszedett pontjaik alapján állítják sorba. Vagyis először a hétpontosok kapnak támogatást, aztán a hatpontosok, majd az ötpontosok. A léc meg valahol elkezd majd rezegni. Így az őrjítően komplex algoritmussal megszerzett pontokkal versenyzünk a többiekkel, de mint tudjuk próbacseresznye, főleg, ha az alkalmassági feltételek rendben vannak!

Akkor a gyorsaság nem is számít?

Szerintünk határozottan de. Ezt az alkoholos befolyásoltságtól mentes földművesi (más szóval: a józan paraszti) logika mondatja velünk. Mert az azonos pontszámot elérteket is sorba kell rakni valahogyan és eléggé biztosak lehetünk benne, hogy ez a beadás időpontja alapján fog megtörténni. Ha pedig mondjuk az ötpontosok középmezőnyénél ürül ki a perselymalac, akkor azok, akik gyorsabbak voltak, a napelemnek örülhetnek, a többiek legfeljebb a részvételnek. Szóval, jövedelemkorlát ide, pontrendszer oda, ha valaki pályázni akar, legyen gyors, mint a zsírozott villám!

Egyszer lenn…

Na és mitévők legyenek azok, akik már most tudják, hogy ez a hajó nélkülük ment el? Reménykedjenek, hogy hátha a Titanic volt? Először is: szögezzük le, hogy ha az érzelmi attitűdjüket most leginkább a “Virágozzék minden virág, rohadjon meg az egész világ” uralja, akkor ez teljesen jogos. Az ugyan igaz, hogy amikor erről a pályázatról legelőször beszélni kezdtek, a kommunikáció még arról szólt, hogy a cél a jobban rászorulók támogatása. Aztán ez valahol menet közben gellert kapott és nagyon sokáig úgy tűnt, csak az fog kimaradni belőle, aki ki is akar. Ezzel pedig tízezreket ültettek bele úgy a hintába, hogy nem voltak bekötve. Na, ők fogtak most talajt és nem ám valami EU kompatibilis gumitéglás flaszteren, hanem igazi, régivágású síkbetonon.

A felháborodás tehát nem indokolatlan. De a lelki nyomorúság legbiztosabb módja, ha a valóságunkat az érzelmeink határozzák meg. Vegyünk tehát sok mély levegőt és tegyük fel a kérdést magunknak: hogyan tovább? Lemondunk a napelemről? Ha valaki már beleélte magát, akkor ez elég nehéz lenne. És nem is biztos, hogy ésszerű. Szerencsére vannak azért más lehetőségek, más források is. Oké, egyik sem 100% - de az 50% is pont 50%-kal több a nullánál. Némi öröm az ürömben, hogy itt versenyeznünk sem kell. Gyászoljuk meg az elszalasztott lehetőséget, aztán dacosan szegjük fel a fejünket és mondjuk azt, hogy: csakazértse csakazértis!

A többieknek pedig, akik még mindig látják a fényt az alagút végén, szeretnénk jelezni, hogy már mi is regisztráltunk szolgáltatókként a pályázatra és minden bizonnyal hamarosan megkapjuk a visszajelzést, hogy lajstromba is vettek minket. Attól kezdve pedig már tudunk szerződni és együtt robogunk tovább a függetlenség napja felé.
 

A reménykedés nem stratégia

Amikor még tavaly ősszel az energiaárak szárnyalását vizionáltuk, mi sem gondoltuk, hogy ilyen gyorsan lesz ennyire igazunk. És bár bizsergető érzés, amikor az embernek igaza van, ez pont az az eset, amikor szívesebben tévedtünk volna.

Segíts te is a SRS csapatával együtt a háború áldozatain

Folyamatosan érkeznek a menekültek az ukrán-magyar határra a háború kitörése óta főként nők és gyerekek, illetve idős emberek. A Simple-Red  cégcsoport az Ukrajnában kialakult drámai helyzet miatt úgy döntött - gyűjtést szervez a háború áldozatai részére. 

 

Akkor a Jézuska mégis napelemet hoz karácsonyra?

Van az a régi vicc, amikor a postán az egyik dolgozó kezébe akad egy levél (mondtuk, hogy régi). A borítékon látható írásból azonnal kitűnik, hogy gyerek írhatta, a derék szakmunkás gyanúját pedig tovább fokozta, hogy a címzettnél csak ennyi állt: Jézuska.

Próba nélkül nincs szerencse

“Mindenkinek saját plázát!” - énekelte annak idején A kutya vacsorája. Az állam most valami hasonlót énekel. Oké, nem mindenkinek. És nem plázát. A “Napelemet majdnem mindenkinek!” pedig elég béna refrén lenne. 

Kiestem a pályázatból - hogyan tovább?

Az október 18-án végre kidobolt, “Kapj egy naprendszert ajándékba!” elnevezésű (oké, nem pont így hívják) pályázat sok, addig őszintén reménykedő arcáról fagyasztotta le a mosolyt. Ez főként a jövedelemkorlát sarkos újrafogalmazásának köszönhető. 

Elérhetőségek:

E-mail: info@simpleredsolar.hu

Telefon: H-P 8-16

+36 30 757 2576

+36 30 841 6021